ABC Fundacji Rodzinnej – cz. II – powstanie fundacji rodzinnej
Ostatni artykuł „ABC Fundacji Rodzinnej – cz. I. – czym jest fundacja rodzinna?” zawierał wprowadzenie do tematu fundacji rodzinnej [tutaj].
Dziś chciałybyśmy się pochylić nad tematem powstania fundacji rodzinnej.
Krok 1
Aby fundacja rodzinna mogła powstać najpierw w głowie przyszłego fundatora musi zrodzić się taki pomysł. Przekuciem myśli w czyn będzie złożenie przez fundatora oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie. Zarówno akt założycielski, jak i testament, wymagają zachowania formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności.
Należy zaznaczyć, że fundacja rodzinna może być ustanowiona przez więcej niż jednego fundatora. Natomiast fundacja rodzinna ustanowiona w testamencie może mieć tylko jednego fundatora.
Z chwilą sporządzenia aktu założycielskiego albo ogłoszenia testamentu powstaje fundacja rodzinna w organizacji.
Krok 2
Kolejnym obowiązkowym zadaniem fundatora jest ustalenie statutu fundacji rodzinnej. Statut musi być sporządzony w formie aktu notarialnego.
Statut powinien zawierać:
- nazwę fundacji rodzinnej,
- siedzibę fundacji rodzinnej,
- szczegółowy cel fundacji rodzinnej,
- beneficjenta lub sposób jego określenia i zakres przysługujących beneficjentowi uprawnień,
- zasady prowadzenia listy beneficjentów,
- zasady, w tym szczegółowy tryb, zrzeczenia się uprawnień przez beneficjenta,
- czas trwania fundacji rodzinnej, jeżeli jest oznaczony,
- wartość funduszu założycielskiego;
- zasady powoływania i odwoływania oraz uprawnienia i obowiązki członków organów fundacji rodzinnej, a także zasady reprezentacji fundacji rodzinnej przez zarząd albo przez inne organy fundacji rodzinnej w przypadkach wskazanych w ustawie,
- podmiot uprawniony do zatwierdzenia czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji;
- co najmniej jednego beneficjenta uprawnionego do uczestnictwa w zgromadzeniu beneficjentów,
- zasady zmiany statutu,
- przeznaczenie mienia fundacji rodzinnej po jej rozwiązaniu, w tym określenie beneficjenta uprawnionego do mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej.
Krok 3
Następnie fundator musi sporządzić spis mienia wnoszonego do fundacji rodzinnej na pokrycie funduszu założycielskiego. Przypomnijmy, że fundator wnosi do fundacji rodzinnej mienie na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, nie niższej niż 100 000 zł.
Krok 4
Aby fundacja rodzinna mogła sprawnie działać, musi mieć swoje organy – ich ustanowienie to kolejne z zadań fundatora. Obowiązkowo fundacja rodzinna musi mieć zarząd i zgromadzenie beneficjentów, opcjonalnie – radę nadzorczą.
Krok 5
Przedostatnim krokiem fundatora zmierzającym do powstania fundacji rodzinnej jest wniesienie funduszu założycielskiego. Jeśli fundacja została ustanowiona przez fundatora w akcie założycielskim, fundator obwiązany jest wnieść fundusz założycielski przed wpisaniem fundacji rodzinnej do rejestru fundacji rodzinnych.
Nieco odmiennie przedstawia się sytuacja w przypadku, gdy fundator ustanowił fundację rodzinną w testamencie. W takim przypadku wniesienie funduszu założycielskiego powinno nastąpić w terminie dwóch lat od dnia wpisania fundacji rodzinnej do rejestru fundacji rodzinnych.
Krok 6
Ostatnim zadaniem fundatora będzie zgłoszenie fundacji do rejestru fundacji rodzinnych. W przypadku ustanowienia fundacji rodzinnej w testamencie, zgłoszenia fundacji rodzinnej do rejestru fundacji rodzinnych dokonuje zarząd. Wraz z wpisem do rejestru fundacji rodzinnych fundacja rodzinna nabywa osobowość prawną. Rejestr fundacji rodzinnych prowadzi Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.
W kolejnych częściach ABC Fundacji Rodzinnej zajmiemy się kwestiami funkcjonowania fundacji rodzinnej.
Autorzy
Powiązane wpisy
Komisja Nadzoru Finansowego w swoim stanowisku: „…nie istnieje możliwość uznania fundacji rodzinnej za klienta profesjonalnego…”
Komisja Nadzoru Finansowego w swoim stanowisku: „…nie istnieje możliwość uznania fundacji rodzinnej za klienta profesjonalnego…”Czy ruszy lawina sporów o sankcje kredytu darmowego?
Czy ruszy lawina sporów o sankcje kredytu darmowego?