Dlaczego startupy powinny dbać o ochronę praw własności intelektualnej?
Często „własność intelektualna” jest jedną z ostatnich rzeczy, o których myślą właściciele firm typu startup. Zazwyczaj ich uwaga jest poświęcona zagadnieniom sprzedaży, marketingu, przychodów, wzrostu bazy klientów itd. Jednakże własność intelektualna (IP) należy do najważniejszych i najbardziej wartościowych aktywów przedsiębiorstwa, w związku z czym kwestia jej ochrony, powinna być jedną z najważniejszych spraw dla początkującej spółki.
Cztery podstawowe kategorie praw własności intelektualnej według prawa amerykańskiego to często mylone ze sobą: znaki towarowe, prawa autorskie, tajemnice handlowe i patenty. Członek Ally Law – kancelaria Varnum LLP z siedzibą w Michigan (USA) przedstawia zwięzłe definicje tych ważnych pojęć:
- Znak towarowy lub „marka” to coś, co pomaga identyfikować i odróżniać produkty lub usługi jednej firmy od drugiej, takie jak nazwa, logo, slogan lub hasło reklamowe.
- Prawa autorskie chronią wiele różnych utworów artystycznych takich jaki pisemne prace i dzieła sztuki, a także oprogramowanie komputerowe.
- Patenty są wyłącznymi prawami przyznanymi na wynalazki lub innowacje, które przyznają właścicielowi wyłączne prawa do używania lub licencjonowania innego wynalazku lub wzoru.
- Tajemnicę handlową stanowią wysoce poufne informacje, które mają wielką wartość dla przedsiębiorstwa – mogą stanowić dla przedsiębiorstwa dużą przewagę nad konkurentami.
Ponieważ innowacje i technologia rozwijają się w przyspieszonym tempie oraz rośnie konkurencja wśród wszystkich przedsiębiorstw, w tym wśród startupów, dlatego tak ważna jest własność intelektualna (a także ochrona i jej egzekwowanie) dla zrównoważonego rozwoju i sukcesu przedsiębiorstwa.
Być może ochrona własności intelektualnej tak samo jak ubezpieczenie: za stosunkowo niewielką kwotę może chronić przedsiębiorstwo przed możliwą katastrofą – utratą imienia, logo, technologii i innych cennych aktywów IP dla zachowania konkurencyjności spółki na rynku.
Podobnie jak nie jest rozsądne działanie bez ubezpieczenia dla Ciebie i Twojego przedsiębiorstwa, tak samo nierozważne jest nie podjęcie stosownych kroków dla ochrony własności intelektualnej przedsiębiorstwa.
Ochrona IP powinna być istotnym elementem planu biznesowego i budżetu przedsiębiorstwa.
Autor: Timothy-K-Kroninger
Z Kancelarii : VARNUM LPP Atorneys at Law ALLY LAW Member
Tłumaczenie na język polski : Izabella Żyglicka i Wspólnicy.
Powiązane wpisy
Zmiany w przepisach o L4 – co przyniesie rok 2025?
Zmiany w przepisach o L4 – co przyniesie rok 2025?