Zespół

Leszek Paterek

Wspólnik, Radca prawny

Radca prawny, wspólnik kancelarii Żyglicka i Wspólnicy od 2012 r. Ukończył aplikację sędziowską, zakończoną egzaminem sędziowskim i pracą asesora sądowego w Wydziale Cywilnym Nieprocesowym Sądu Rejonowego w Sosnowcu oraz w Wydziale Rejestru Zastawów Sądu Rejonowego. Orzekał także przez 8 lat jako referendarz sądowy w Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym Katowice – Wschód w Katowicach. Były członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie, orzekający w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej. 

Od 2008 r. jako radca prawny obsługuje i doradza podmiotom gospodarczym z różnych branż. Specjalista w zakresie sporów korporacyjnych pomiędzy wspólnikami, akcjonariuszami a spółkami publicznymi i prywatnymi, z polskim i zagranicznym kapitałem a także w procesach odszkodowawczych, podziałach majątkowych i w zakresie kredytów frankowych i WIBOR-owych.

Prawnik sądowy, który doprowadził do wielu precedensowych rozstrzygnięć przed Sądem Najwyższym, np. w zakresie składania oświadczeń o rezygnacji przez członków rad nadzorczych (Sąd Najwyższy wskazał na możliwą zasadę lustra, czyli składania oświadczeń o rezygnacji z funkcji organowi powołującemu – w przypadku braku innych zapisów w statucie spółki).

Doradca i prawnik korporacyjny uczestniczący w prywatyzacji jednej z największych spółek państwowych w Polsce.

Pełnomocnik procesowy takich spółek, jak m.in.: JSW S.A., Konsorcjum Stali S.A., CASH FLOW S.A., Mewa S.A., Centrum Naukowo- Przemysłowe EMAG S.A., Zakłady Metalowe Postęp S.A., Centrum Hydrauliki DOH sp. z o.o., Packprofil sp. z o.o.

Wykładowca na kursach: „Zabezpieczanie wierzytelności w obrocie gospodarczym” (organizowanym dla pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, pod egidą Czesko-Polskiej Izby Handlowej), przygotowujących do egzaminu na doradcę inwestycyjnego oraz na agenta firmy inwestycyjnej (organizowanych przez Instytut Rynku Kapitałowego). Prelegent prowadzący cykl szkoleń dla inwestorów giełdowych z zakresu zmian w Kodeksie Spółek Handlowych dotyczących spółek publicznych (organizowanych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych). Prawnik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Przez klientów ceniony za skuteczność, merytoryczność, zaangażowanie w sprawę.

Linki do artykułów: 

https://www.youtube.com/watch?v=iwtueVyyaMw

 Akcjonariusz 1/2021 | Edukacja | SII 

W wolnych chwilach:

  • uprawia sport, w szczególności triathlon (IRONMAN z 2020 r.), turystykę górską, gra w szachy,
  • realizuje marzenia o podróżach zagranicznych, czyta literaturę popularnonaukową,
  • pasjonuje się teleturniejami wiedzy ogólnej (laureat „1 z 10”),
  • uwielbia spędzać czas z bliskimi i przyjaciółmi

Moje specjalizacje

Moje publikacje

6 lutego 2024

Banki pozywają kredytobiorców

Banki pozywają kredytobiorców
8 maja 2023

Ważne zmiany dla frankowiczów

Ważne zmiany dla frankowiczów
Wszystkie

Wirtualnie

Umów poradę