Zbliża się termin na wprowadzenie wewnętrznego systemu zarządzania jakością w podmiotach leczniczych
Do 30 czerwca 2024 r. wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia są zobowiązane do wdrożenia wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem.
Czym jest wewnętrzny system?
Wewnętrzny system stanowić ma zbiór różnych regulacji wewnętrznych, obejmujących zarówno zasady, procedury, metody, jak i opisy stanowisk pracy.
Obowiązek wdrożenia Systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem wynika z art. 18 Ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, niemniej ustawa nie definiuje jaka konkretnie dokumentacja ma zostać sporządzona w ramach wewnętrznego systemu. To do decyzji świadczeniodawcy należeć będzie przygotowanie odpowiedniego instrumentarium w postaci szeregu wewnętrznych regulacji.
W ramach wewnętrznego systemu jakości i bezpieczeństwa, podmiot leczniczy będzie obowiązany do:
- wdrażania rozwiązania służącego identyfikacji ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych i zarządzania tym ryzykiem w ramach udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
- identyfikowania obszarów priorytetowych dla poprawy jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
- określania kryteriów i metod potrzebnych do zapewnienia skutecznego nadzoru nad jakością i bezpieczeństwem udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
- okresowego monitorowania i oceniania jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
- monitorowania zdarzeń niepożądanych;
- zapewnienia dostępu do szkoleń służących uzyskaniu i podnoszeniu kompetencji personelu w zakresie jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń;
- prowadzenia badań opinii i doświadczeń pacjentów na podstawie ankiety.
Podmiot wykonujący działalność leczniczą ma obowiązek ciągłego usprawniania systemu w oparciu o ocenę jego skuteczności oraz wyniki badań opinii i doświadczeń pacjentów.
Kto będzie za niego odpowiedzialny?
Osobą odpowiedzialną za prowadzenie wewnętrznego systemu będzie kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
Do zadań kierownika należeć będzie przede wszystkim:
- przeprowadzanie analizy przyczyn źródłowych zdarzenia niepożądanego;
- zapewnianie zasobów i informacji niezbędnych do właściwego monitorowania jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
- opracowywanie dokumentów określających zasady, procedury, metody oraz opisy stanowisk pracy
Jaki ma spełniać cel?
Celem wdrożenia i utrzymania wewnętrznego systemu jest zapobieżenie wystąpienia zdarzeń niepożądanych.
Pod pojęciem zdarzenia niepożądanego należy rozumieć zdarzenie zaistniałe w trakcie udzielania lub w efekcie udzielenia bądź zaniechania udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej, powodujące lub mogące spowodować negatywny skutek dla zdrowia lub życia pacjenta, w szczególności zgon, uszczerbek na zdrowiu lub rozstrój zdrowia, chorobę, zagrożenie życia, konieczność hospitalizacji albo jej przedłużenia, a także uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia płodu.
Celem systemu nie jest poszukiwanie osób winnych zaistnienia zdarzenia niepożądanego, niemniej ustawodawca nie wprowadził rozwiązań, które gwarantowałby personelowi medycznemu bezpieczeństwo prawne w tym zakresie.
Rodzi się zatem pytanie czy personel w obawie przed odpowiedzialnością cywilną bądź karną będzie zainteresowany zgłaszaniem zdarzeń niepożądanych i aktywnym uczestnictwem w analizowaniu przyczyn ich wystąpienia, a co za tym idzie jaka będzie skuteczność wewnętrznego systemu?
Autor
Powiązane wpisy
Pierwszy dzwonek w szkole, ostatni dzwonek w temacie sygnalistów
Pierwszy dzwonek w szkole, ostatni dzwonek w temacie sygnalistówCzy zwierzęta w Polsce to tylko rzeczy? Odkryj, co mówi prawo!
Czy zwierzęta w Polsce to tylko rzeczy? Odkryj, co mówi prawo!Przyjęcie urodzinowe Friedrich Ulrich Maximilian Johann Graf v. Luxburg Fürst zu Carolath-Beuthen w Berlinie
Przyjęcie urodzinowe Friedrich Ulrich Maximilian Johann Graf v. Luxburg Fürst zu Carolath-Beuthen w Berlinie