Informowanie o obniżkach cen w świetle dyrektywy Omnibus – decyzje Prezesa UOKIK wobec Zalando i Temu
Obowiązek podawania najniższej ceny z 30 dni przed ogłoszeniem obniżki, wynikający z przepisów implementujących dyrektywę Omnibus, stanowi istotny element regulacyjny dotyczący komunikowania promocji cenowych wobec konsumentów.
Prezes UOKiK opublikował decyzje dotyczące dwóch platform sprzedażowych – Zalando oraz Temu. Łączna wysokość nałożonych kar administracyjnych wynosi blisko 37 mln zł. Decyzje te nie są prawomocne.
Z komunikatu UOKiK wynika, iż klienci polskiej wersji Zalando nie byli informowani o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką nawet kilka miesięcy po wprowadzeniu dyrektywy Omnibus. UOKiK wskazuje, iż informacji brakowało zarówno na samej platformie, jak i w reklamach Zalando na innych stronach www. Zalando zaczęło o najniższej cenie sprzed 30 dni informować, ale – jak twierdzi UOKiK – nierzetelnie. UOKiK twierdzi także, że spółka prezentowała wartość obniżki względem ceny „początkowej” lub „regularnej”, przez co rabat wydawał się większy niż w rzeczywistości. Ma też zastrzeżenia do stosowania filtru „okazja”.
W przypadku Temu UOKiK wskazał, iż analiza strony internetowej i aplikacji mobilnej wykazała, że Temu nie zawsze podawał najniższą cenę z 30 dni, gdy informował o obniżce ceny w polskiej wersji serwisu.
UOKiK wskazał na trzy typy nieprawidłowości:
- zmienia się cena sprzedaży produktu, ale wysokość najniższej ceny z 30 dni przed obniżką była podana błędnie,
- zmianie ulegała zarówno cena sprzedaży, jak i wysokość najniższej ceny z 30 dni, mimo to nadal najniższa cena była przedstawiana w nieprawidłowej wysokości,
- cena sprzedaży nie zmieniła się, mimo to dzień po dniu podczas tej samej obniżki zmieniała się wysokość najniższej ceny z 30 dni przed obniżką.
(szczegóły na stronie UOKIK: https://uokik.gov.pl/obnizka-jaka-jest-kazdy-widzi-niekoniecznie-najnizsza-cena-z-30-dni-przed-obnizka-kary-dla-zalando-i-temu)
STANOWISKO ZALANDO
Zgodnie z publicznym stanowiskiem Zalando, spółka:
– wdrażała wymogi dyrektywy Omnibus na poziomie unijnym w sposób jednolity,
– wskazuje na różnice pomiędzy regulacjami UE a przepisami krajowymi przyjętymi w Polsce w późniejszym okresie,
– pozostawała w dialogu z UOKiK i wdrożyła wymagania wskazane przez organ,
– analizuje decyzję i zapowiada wniesienie odwołania do sądu.
STANOWISKO TEMU
Temu poinformowało publicznie, że:
– w pełni współpracowało z UOKiK,
– uwzględniło przekazane uwagi i wprowadziło niezbędne zmiany,
– deklaruje dalszą konstruktywną współpracę z organem w celu zapewnienia jakości usług dla użytkowników w Polsce.
KONTEKST REGULACYJNY
Decyzje wobec Zalando i Temu wpisują się w szerszą praktykę egzekwowania przepisów dotyczących informowania o obniżkach cen po implementacji dyrektywy Omnibus. Z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną – w szczególności w środowisku cyfrowym – sprawy te mogą stanowić istotny punkt odniesienia przy projektowaniu komunikacji promocyjnej oraz ocenie ryzyk regulacyjnych.
Autor
Powiązane wpisy
RODO a wezwanie urzędu skarbowego do przedłożenia dokumentów – granice obowiązku i ochrona danych osobowych w praktyce podatnika
RODO a wezwanie urzędu skarbowego do przedłożenia dokumentów – granice obowiązku i ochrona danych osobowych w praktyce podatnikaradca prawny Leszek Paterek Prawnikiem Roku 2025
radca prawny Leszek Paterek Prawnikiem Roku 2025
