Diamenty, mieszkania i nagrody pieniężne – jakie bonusy przewidziano dla polskich olimpijczyków?
Niedawno rozpoczęło się największe święto sportu – letnie igrzyska olimpijskie, które w tym roku odbywają się w Paryżu. Olimpijska rywalizacja trwa, a polscy sportowcy zdobyli już pierwsze medale! Co otrzymają poza samym medalem? Jakie nagrody czekają na zdobywców podium i czym jest emerytura olimpijska? Przyjrzyjmy się co dla polskich olimpijczyków przygotował Polski Komitet Olimpijski oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Nagrody przewidziane dla polskich sportowców zdobyte na tegorocznej olimpiadzie ujęte zostały w regulaminie nagród przygotowanym przez Polski Komitet Olimpijski. Są one zróżnicowane w zależności od typu dyscypliny (czy jest ona indywidualna, drużynowa czy zespołowa) oraz, oczywiście, w zależności od zdobytego trofeum.
W puli nagród dla sportowców, którzy uzyskali najwyższe miejsce podium, w rywalizacji indywidualnej, znajdują się dwupokojowe mieszkanie, nagroda finansowa w wysokości 250 tysięcy złotych, diament, obraz oraz voucher na wakacje. Srebrni i brązowi medaliści mogą liczyć na odpowiednio 200 i 150 tysięcy złotych oraz nagrody rzeczowe w postaci diamentu, obrazu oraz voucheru na wakacje.
W konkurencjach drużynowych zawodnicy, podobnie jak w przypadku konkurencji indywidualnych, za złoty medal otrzymają mieszkanie, lecz będzie ono jednopokojowe. Reszta nagród jest tożsama z nagrodami za zdobycie medalu w zawodach indywidualnych, więc złoci medaliści otrzymają 250 tysięcy złotych, diament, obraz oraz voucher na wakacje. Dla kolejnych miejsc na podium nagrody nie obejmują mieszkania a zdobywcy srebrnych i brązowych medali liczyć mogą na, odpowiednio, 200 tysięcy złotych oraz 150 tysięcy złotych. Tutaj również kolejne miejsca na podium gwarantują nagrody rzeczowe – diament obraz oraz voucher na wakacje. Nagrody te przeznaczone są dla każdej osoby z drużyny.
Polski Komitet Olimpijski docenił również sportowców zdobywających sukcesy zespołowo, za najwyższe miejsce na podium dla całego zespołu przewidziano aż 2 miliony złotych do podziału a dodatkowo dla każdego zawodnika indywidualnie diament, obraz i voucher na wakacje. Półtora miliona złotych do podziału czeka na zespół, który zdobył srebro a brązowi medaliści otrzymają do podziału milion złotych.
Nie tylko zawodnicy zostaną dodatkowo nagrodzeni. Polski Komitet Olimpijski docenił również pracę głównych trenerów, którzy za swoją ciężką pracę również otrzymają bonusy. Dla trenerów medalistów przewidziano takie same jak dla zawodników nagrody rzeczowe oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych za złoty medal, 75 tysięcy za srebrny i 50 tysięcy za brązowy.
Sportowcy mogą także liczyć na nagrody z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jak zapowiedział wiceminister Sportu i Turystyki, zawodnicy, którzy osiągnęli sukces otrzymają nie tylko gratyfikację finansową w wysokości 100 tysięcy złotych za złoty medal, 70 tysięcy za medal srebrny i 55 tysięcy za brąz ale również stypendia, które np. za złote trofeum wynosi 15 tysięcy miesięczne przez okres 2 lat.
Reprezentanci Polski, którzy na igrzyskach olimpijskich wywalczą medal dla naszego kraju, dostaną również emeryturę olimpijską, wypłacaną sportowcom na podstawie Ustawy o sporcie z 25 czerwca 2010 r. Otrzymuje ją każdy sportowiec, który wywalczył medal olimpijski, ale też skończył 40 lat oraz nie kontynuuje kariery sportowej poprzez uczestnictwo w zawodach przez polski związek sportowy.
Rywalizacja w Paryżu potrwa do 11 sierpnia i miejmy nadzieję, że Polscy sportowcy przyniosą wiele szczęścia wiernym kibicom zdobywając wiele medali.
Autorzy:
Filip Sadowski, asystent prawny
Michał Korszla, adwokat
Autor
Powiązane wpisy
Pierwszy dzwonek w szkole, ostatni dzwonek w temacie sygnalistów
Pierwszy dzwonek w szkole, ostatni dzwonek w temacie sygnalistówCzy zwierzęta w Polsce to tylko rzeczy? Odkryj, co mówi prawo!
Czy zwierzęta w Polsce to tylko rzeczy? Odkryj, co mówi prawo!Przyjęcie urodzinowe Friedrich Ulrich Maximilian Johann Graf v. Luxburg Fürst zu Carolath-Beuthen w Berlinie
Przyjęcie urodzinowe Friedrich Ulrich Maximilian Johann Graf v. Luxburg Fürst zu Carolath-Beuthen w Berlinie