Jak obniżyć koszty pracownicze zmieniając postanowienia umów o pracę?
Ostatnim rozwiązaniem, które proponuje Kodeks pracy pracodawcom, znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, jest to wskazane w art. 231a Kodeksu pracy.
Jest to rozwiązanie proponujące zawarcie tzw. porozumienia kryzysowego (o innych porozumieniach kryzysowych pisałam [tutaj i tutaj])
Kwarantanna lub izolacja domowa dopuszcza - „home office” czy jednak tylko „home”?
Wielu pracodawców, ale też i pracowników miało od dłuższego czasu wątpliwości czy pracownik poddany kwarantannie lub izolacji domowej (w związku z COVID-19) może w tym czasie świadczyć pracę.
Jak obniżyć koszty pracownicze zawieszając stosowanie układu zbiorowego pracy?
Tydzień temu pisałam o tym, jak wykorzystać art. 91 Kodeksu pracy do zmniejszenia kosztów pracowniczych w firmie [artykuł znajduje się tutaj].
Dziś przyjrzymy się innemu rozwiązaniu z art. 24127 Kodeksu pracy. Przepis ten jest wycinkiem szerszej regulacji kodeksowej dotyczącej zawieszenia prawa zakładowego w ogóle. Możliwość zawieszenia takiego prawa wynika już z art. 91 Kodeksu pracy, który jednak nie dotyczy zawieszenia układu zbiorowego pracy. Kwestia ta została bowiem uregulowana właśnie w art. 24127 Kodeksu pracy.
Czy spółki wodociągowo-kanalizacyjne powinny płacić dywidendę?
Na tak przewrotnie postawione pytanie należy oczywiście odpowiedzieć twierdząco.
Klient kancelarii – akcjonariusz mniejszościowy spółki wodociągowej, uzyskał zabezpieczenie dotyczące roszczenia o uchylenie uchwały o podziale zysku poprzez wstrzymanie skuteczności tej uchwały.
Radcowie Prawni Jarosław Rudy i Ewa Lejman, wspólnicy kancelarii Żyglicka i Wspólnicy doradzali przy utworzeniu 100 milionowego funduszu ffVC Tech & Gaming
Radcowie Prawni Jarosław Rudy i Ewa Lejman, wspólnicy kancelarii Żyglicka i Wspólnicy, doradzali przy utworzeniu funduszu ffVC Tech & Gaming.