Szanowni przedsiębiorcy, jako kancelaria, postanowiliśmy Was wspomóc i publikować systematycznie opracowania dotyczące skutków koronawirusa dla Waszej działalności. Myśląc o Was, stworzyliśmy więc zakładkę koronawirus a biznes, z której dowiecie się jak działać w obliczu pandemii. Nasi adwokaci i radcowie prawni są do Waszej dyspozycji w tych ciężkich czasach.
Poniższe publikacje mają charakter informacyjny, nie stanowią i nie mają stanowić porady prawnej i nie należy się na nich opierać. Czytelnicy powinni zasięgnąć porady prawnej przed zastosowaniem poniższych informacji do konkretnych zagadnień lub transakcji.
TARCZA dla turystyki
Po kolejnych edycjach tzw. Tarcz Antykryzysowych, 23 września tego roku Prezydent podpisał ustawę obwołaną tarczą dla turystyki, która w istocie stanowi uzupełnienie Tarczy Antykryzysowej z 2 marca tego roku.
Przedłużony termin na zatwierdzenie sprawozdań finansowych
Zmiany w zakresie sprawozdawczości finansowej wprowadziła nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (specustawa).
Dematerializacja akcji – aktualizacja – Tarcza 3.0
Ustawa z 15 maja 2020 r. (poz. 875) o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 wprowadziła zmiany również w zakresie terminów dematerializacji akcji i innych papierów wartościowych. Przepisy obowiązują w tym zakresie od 16 maja 2020 r.
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z PFRON a świadczenia z FGŚP
Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawny i korzystający dofinansowania do wynagrodzeń tychże pracowników z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) może ubiegać się również o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19, z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), przewidzianego w art. 15g ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej.
Zmiany w PZP – Tarcza 3.0 ma wprowadzić kolejne narzędzia dla zamawiających i wykonawców
Obowiązujące rozwiązania Tarczy Antykryzysowej pozwalają na modyfikację sposobu realizacji umowy o udzielenie zamówienia publicznego, w szczególności poprzez czasowe zawieszenie wykonywania, zmianę zakresu świadczeń stron czy zmianę terminu realizacji. Jest to rozwiązanie szczególne, przede wszystkim w świetle art. 144 PZP. O zmianie umowy, zgodnie z art. 15r, decyduje Zamawiający po uzgodnieniu z wykonawcą.