Szanowni przedsiębiorcy, jako kancelaria, postanowiliśmy Was wspomóc i publikować systematycznie opracowania dotyczące skutków koronawirusa dla Waszej działalności. Myśląc o Was, stworzyliśmy więc zakładkę koronawirus a biznes, z której dowiecie się jak działać w obliczu pandemii. Nasi adwokaci i radcowie prawni są do Waszej dyspozycji w tych ciężkich czasach.
Poniższe publikacje mają charakter informacyjny, nie stanowią i nie mają stanowić porady prawnej i nie należy się na nich opierać. Czytelnicy powinni zasięgnąć porady prawnej przed zastosowaniem poniższych informacji do konkretnych zagadnień lub transakcji.
Tarcza antykryzysowa 2.0 – nowości dla przedsiębiorców
Rządowe zapowiedzi zmian zasad udzielania pomocy spotkały się z niektórymi oczekiwaniami przedsiębiorców. Rozszerzenie możliwości uzyskania częściowego zwolnienia z obowiązku uiszczania składek, możliwość dłuższego korzystania z tzw. świadczenia postojowego oraz zapowiedź uruchomienia wsparcia finansowego koordynowanego przez Polski Fundusz Rozwoju to główne instrumenty, jakie wprowadzone zostały do polskiego prawa w związku działaniami Rządu w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
Ustawa o doręczeniach elektronicznych – najważniejsze założenia projektu
W natłoku legislacyjnej walki z pandemią i jej skutkami, warto zwrócić uwagę, że w ubiegłym tygodniu miało miejsce pierwsze czytanie projektu ustawy o doręczeniach elektronicznych. Rada Ministrów zakończyła pracę nad tym dokumentem na początku lutego tego roku. Czy powinniśmy spodziewać się rewolucji w relacji obywatel – urząd i co ustawa oferuje przedsiębiorcom?
COVID-19: Jak zmieniają się terminy wypełnienia niektórych obowiązków spółek prawa handlowego
Trwająca epidemia COVID-19 wymusiła na ustawodawcach szereg działań prawodawczych, mających na celu złagodzenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Zmiany dosięgnęły także sfery obowiązków sprawozdawczych nałożonych na organy spółek prawa handlowego oraz niektóre inne podmioty.
Koronawirus: Ratowanie finansów firmy - FAQs
Efekt domina widoczny już w polskiej gospodarce zmusza firmy do podjęcia pilnych działań w sytuacji pogarszającej się kondycji finansowej. Warto poznać podstawowe środki, jakie pod względem prawnym dostępne są dla przedsiębiorców odczuwających problemy finansowe albo spodziewających się takich problemów w niedalekiej przyszłości.
Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności dla niezatrudniających
Dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników, ustawodawca przewidział również dofinansowanie. Poniżej przedstawiam krótki przewodnik po jego zasadach.