Szanowni przedsiębiorcy, jako kancelaria, postanowiliśmy Was wspomóc i publikować systematycznie opracowania dotyczące skutków koronawirusa dla Waszej działalności. Myśląc o Was, stworzyliśmy więc zakładkę koronawirus a biznes, z której dowiecie się jak działać w obliczu pandemii. Nasi adwokaci i radcowie prawni są do Waszej dyspozycji w tych ciężkich czasach.
Poniższe publikacje mają charakter informacyjny, nie stanowią i nie mają stanowić porady prawnej i nie należy się na nich opierać. Czytelnicy powinni zasięgnąć porady prawnej przed zastosowaniem poniższych informacji do konkretnych zagadnień lub transakcji.
Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych od starosty - Art. 15zze ustawy o COVID-19
Komu przysługuje?
- organizacji pozarządowej, w tym stowarzyszeniem i fundacjom lub
- podmiotowi, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Skutki koronawirusa mogą dotknąć też pracowników administracji rządowej
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. ustawa o tarczy antykryzysowej 2.0) w sytuacji gdy negatywne skutki gospodarcze COVID-19 spowodowują stan zagrożenia dla finansów publicznych państwa Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia zdecydować się na wprowadzenie rozwiązań w zakresie ograniczenia kosztów wynagrodzeń osobowych m.in w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwach, urzędach wojewódzkich czy w jednostkach podległych i nadzorowanych przez Prezesa Rady Ministrów, ministra kierującego działem administracji rządowej lub wojewodę.
Tarcza antykryzysowa 2.0 – nowości dla przedsiębiorców
Rządowe zapowiedzi zmian zasad udzielania pomocy spotkały się z niektórymi oczekiwaniami przedsiębiorców. Rozszerzenie możliwości uzyskania częściowego zwolnienia z obowiązku uiszczania składek, możliwość dłuższego korzystania z tzw. świadczenia postojowego oraz zapowiedź uruchomienia wsparcia finansowego koordynowanego przez Polski Fundusz Rozwoju to główne instrumenty, jakie wprowadzone zostały do polskiego prawa w związku działaniami Rządu w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
Ustawa o doręczeniach elektronicznych – najważniejsze założenia projektu
W natłoku legislacyjnej walki z pandemią i jej skutkami, warto zwrócić uwagę, że w ubiegłym tygodniu miało miejsce pierwsze czytanie projektu ustawy o doręczeniach elektronicznych. Rada Ministrów zakończyła pracę nad tym dokumentem na początku lutego tego roku. Czy powinniśmy spodziewać się rewolucji w relacji obywatel – urząd i co ustawa oferuje przedsiębiorcom?
Niezapewnienie przez pracodawcę rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk może być przyczyną rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia?
Rozporządzeniem z dnia 19 kwietnia 2020 r. Rada Ministrów przedłużyła, do odwołania, obowiązek pracodawcy zapewnienia w zakładzie pracy:
- rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk wszystkim osobom zatrudnionym (niezależnie od podstawy zatrudnienia) oraz
- odległości pomiędzy stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 m.