Przewodnik po dematerializacji
Przedsiębiorco, Ustawą o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zmieniono terminy dematerializacji akcji i innych papierów wartościowych.
Oto aktualny kalendarz czynności dematerializacji akcji w 2020 r.:
Spółka musi już posiadać stronę www. z zakładką dla akcjonariuszy (informacja o stronie www. powinna być zgłoszona do KRS), na której trzeba umieszczać ogłoszenia wymagane przez prawo, w tym wezwania akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji w spółce.
Do 30 września 2020 r.:
- Walne Zgromadzenie spółki niepublicznej musi powziąć uchwałę o wyborze podmiotu uprawnionego do prowadzenia rachunków papierów wartościowych (np. domu maklerskiego) w celu prowadzenia Rejestru Akcjonariuszy (RA) (spółki publiczne rejestrują dotychczas niezdematerializowane akcje w KDPW),
- spółki niepubliczne muszą podpisać umowę z podmiotem uprawnionym do prowadzenia RA,
- wszystkie spółki muszą wezwać akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji w spółce poprzez ogłoszenie na stronie www. i w sposób przewidziany dla zwoływania walnych zgromadzeń (czynność trzeba powtórzyć pięciokrotnie, w odstępach od 2 tygodni do miesiąca).
Po 1 marca 2021 r.:
- akcje spółek niepublicznych będą ewidencjonowane wyłącznie w RA a publicznych w depozycie papierów wartościowych (KDPW),
- księgi akcyjne zostaną zastąpione RA i rejestrem KDPW,
- papierowe dokumenty akcji utracą swoją moc,
Po 1 stycznia 2026 r. – akcjonariusze nie będą mogli wykazywać swoich uprawnień z papierowych akcji i domagać się wpisu do RA.
Przepisy dotyczące dematerializacji akcji stosuje się też do innych papierów wartościowych, takich jak: warranty subskrypcyjne, świadectwa użytkowe, świadectwa założycielskie i inne tytuły uczestnictwa w dochodach lub podziale majątku spółki.
Przedsiębiorco, jeśli nie wykonasz powyższych obowiązków to możesz zapłacić GRZYWNĘ (do 20.000,00 zł), która będzie nakładana na członków zarządu spółki.